Конспекти



ТЕМА:   ДЖОРДЖ БАЙРОН – АНГЛІЙСЬКИЙ ПОЕТ – РОМАНТИК, ЗАСНОВНИК  БАЙРОНІЗМУ.  ПРОВІДНІ МОТИВИ ТВОРЧОСТІ

МЕТА:      познайомити учнів з особистістю поета, з його світоглядом;
                   працювати над виразним читанням і аналізом віршів Байрона;
                   розвивати вміння виразно читати і аналізувати вірші;
                   виховувати почуття прекрасного.

ОБЛАДНАННЯ:  портрет поета, тексти поезій.
ТИП УРОКУ:                урок – дослідження життя та творчості  Байрона.

…він любив людство, але зневажав і ненавидів людей,      
Серед яких почувався одиноким і покинутим.
В.Белінський
ЛІРИКА –
СТАНСИ –
БАЙРОНІЗМ – (ЗАПИСИ НА ДОШЦІ)
                                  
ХІД  УРОКУ
ВЧИТЕЛЬ  зачитує епіграф, ставить проблемне запитання
         ЧОМУ  Ж УЛЮБЛЕНЕЦЬ ДОЛІ, ЩО ЛЮБИТЬ ЛЮДСТВО, НЕНАВИДИТЬ ЛЮДЕЙ І ВІДЧУВАЄ ГЛИБОКУ САМОТНІСТЬ  - відповідь на це запитання дамо наприкінці уроку.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
         ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
-       Що ви знаєте про Байрона?
-       Чому він вирішує виїхати з Англії?
-       В яких країнах побував?
-       Що ви знаєте про внесок Байрона у світовий літературний процес?
-       Яким ви уявляєте Байрона, ознайомившись із його біографією?

ВЧИТЕЛЬ:  Сьогодні ми поглибимо знання про лірику, виявимо її особливості. (запис у зошит)

ЛІРИКА – громадянська, філософська, пейзажна, інтимна.

ВЧИТЕЛЬ: які твори про титана Прометея ви знаєте?
До цього образу звертався і Байрон.

ЧИТАННЯ ВІРША «ПРОМЕТЕЙ» ст. 264

-       У чому «гріх» Прометея?
-       Які риси характеру стали прикладом для смертних?
-       Що уособлює Прометей?
-       До якого виду лірики належить (філософська)

ЧИТАННЯ ВІРША «ХОТІВ БИ ЖИТИ ЗНОВ У ГОРАХ» ст.260
-       Чому душа героя прагне в гори?
-       Чому ліричний герой відчуває себе сиротою?
-       Назвіть головну тему вірша(самотність, розчарування, світова скорбота)

ВЧИТЕЛЬ: ЛЮДИНА ЗАВЖДИ НАМАГАЛАСЬ ЗА ДОПОМОГОЮ СЛОВА ВИРАЗИТИ ТЕ, ЩО ВІДЧУВАЛА: РАДІСТЬ, СМУТОК, РОЗЧАРУВАННЯ, КОХАННЯ. БАЙРОН ЧАСТО ЗАКОХУВАВСЯ І ВІДОБРАЗИВ ЦЕ У СВОЇХ ВІРШАХ.

ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНІВ ПРО КОХАННЯ БАЙРОНА:
- КАРОЛІНА ЛЕМ;
- АВГУСТА ЛІ; (читання «Стансів до Августи» англійською та українською мовами)
 - яким постає образ коханої у вірші?
- чи може розлука примусити ліричного героя схилитися перед ударами долі?
АНАБЕЛА МІЛЬБЕНГ;  (читання вірша «ПРОЩАВАЙ»)
- кому присвячений вірш?
- чи безболісним було розставання?

ТЕРЕЗА ГВІЧІОЛІ.

ВІДПОВІДЬ НА ПРОБЛЕМНЕ ЗАПИТАННЯ  (епіграф)

ВЧИТЕЛЬ: Сьогодні ми познайомились з новими фактами біографії поета, пов’язані з коханням, послухали вірші . Сподіваюсь, вони не залишили вас байдужими.

ЯК ВИ ДУМАЄТЕ, ЧИ МОЖУТЬ ВІРШІ БАЙРОНА СХВИЛЮВАТИ СУЧАСНУ МОЛОДЬ? ЧИМ САМЕ?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ прочитати поему «Мазепа».


ТЕМА:  ОБРАЗ ІВАНА МАЗЕПИ У СВІТОВІЙ ЛІТЕРАТУРІ.
               Урок – дослідження за поемами Дж.Байрона «Мазепа», В. Сосюри
                               «Мазепа», В.Гюго «Мазепа», О. Пушкіна «Полтава».
   
ЦІЛІ:
Навчальні: розкрити образ Івана Мазепи як історичної  особи та романтичного героя;
Розвивальні: розвивати навички дослідницької роботи, виразного читання та аналізу твору;
Виховні: виховувати любов до історії українського народу, формувати почуття патріотизму, людської гідності.
Обладнання: портрети гетьмана Мазепи,  поетів Сосюри, Гюго, Байрона, Пушкіна, мультимедійний проектор, вислови про Мазепу.
                                          ХІД  УРОКУ
1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
2.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
        УЧЕНЬ:  Іван Степанович Мазепа. Хто він?
                       Як жив? Творив? Що був за чоловік?
                       Вкраїнської землі разючий промінь
                        На чужині скінчив в неславі вік.
                        Крізь товщу років я його шукаю
                        В Батурині, в Бендерах, вигнанні.
                        Як мало про життя Мазепи знаю!
                        І соромно , і боляче мені.
                       Про нього пишуть світові поети
                       І ще писатимуть багато літ.
                       Один із загадкових  на планеті,
                         Що залишив такий яскравий слід!
                         Страждання чашу він налив по вінця,
                         І хоч важка, та випив всю до дна,
                         Горжуся тим, що він був українцем
                          І що у нас вітчизна з ним одна.

Вчитель:   Іван Степанович Мазепа…Український гетьман, найбільш суперечлива постать в історії. Його називають патріотом України, хитрим кар’єристом, майже святим і, водночас, проклятим. Його імя тісно пов’язане з Україною, боротьбою за її незалежність .
       Коли б такого сина    мала
       Ти, Україно, ще хоч раз-
       То сто разів не помирала б
       В обіймах царського вандала,

       Не полотніла б від образ.


ТЕМА:  ДЖОРДЖ БАЙРОН. ПОЕМА «МАЗЕПА» .
              РИСИ РОМАНТИЧНОГО ГЕРОЯ В ОБРАЗІ МАЗЕПИ.

МЕТА: поглибити знання учнів про романтизм , показати поєднання в поемі Байрона історичних подій та творчого вимислу; розкрити риси романтичного героя в образі Мазепи; розвивати навички дослідницької  та самостійної роботи, навички усного мовлення; виховувати любов до художнього слова, повагу до історичного минулого.
 ОБЛАДНАННЯ  мультимедійна презентація , тексти поеми, картки для роботи в групах.
 ТИП УРОКУ: урок – дослідження

                            ХІД    УРОКУ
1.     ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
2.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-         Що називають романтизмом?
-         Основні ознаки романтизму?
-         Хто такий романтичний герой?
-         Яка течія виникла у літературі завдяки Байрону?
-         Якого героя ми називаємо «байронічним»?
      3.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
        ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
      ВЧИТЕЛЬ:  Сьогодні ми продовжимо вивчення творчості Дж. Байрона. Темою уроку буде поема «МАЗЕПА» . Ми повинні вияснити, що стало історичною  основою і романтичною вигадкою у поемі та схарактеризувати Мазепу як романтичного героя.
4 ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Байрон і Мазепа – між ними ціле століття! Цікаво, чим же привабила англійського поета постать українського гетьмана. Давайте пригадаємо, що вам відомо з уроків історії про Івана Мазепу?
 СТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ГРОНА
    ІВАН МАЗЕПА – ДИПЛОМАТ, ПОЛІТИЧНИЙ ДІЯЧ, ГЕТЬМАН, ПОЛІГЛОТ, МЕЦЕНАТ, ПАТРІОТ.
 ПОВІДОМЛЕННЯ ГРУПИ «ІСТОРИКІВ» ПРО МАЗЕПУ
ВЧИТЕЛЬ: А яким же змальований Мазепа у поемі Байрона – приятелем Петра 1, борцем за інтереси України, політичним діячем, чи звичайною людиною зі своїми почуттями та таємницями? Чого більше в поемі: історичної дійсності чи видумки автора?
 ПОВІДОМЛЕННЯ «ДОСЛІДНИКІВ ТВОРЧОСТІ БАЙРОНА»
  БЕСІДА  - чому Байрон зацікавився легендою про Мазепу?
-         Які історичні події зображено у творі?
-         Чого більше у творі: історичної основи чи міфологізму?
РОБОТА ЗІ ЗМІСТОМ ПОЕМИ
  -Зі скількох частин складається поема?
-З чого починається поема?
-Чим саме починається сама поема?
- Яким постає перед нами Мазепа на початку поеми?
- Як ви думаєте, чому гетьман так піклується про свого коня?
- З яким проханням звертається Карл 12 до Мазепи під час перепочинку?
-Яку історію розказав Мазепа?
- Які перешкоди були на шляху дикого коня?
    ХУДОЖНЄ ЧИТАННЯ УРИВКА ІЗ ПОЕМИ
           …А на шляху ні міст, ні сіл-
             Крім степу……
 ВЧИТЕЛЬ  - юний Мазепа пережив багато фізичних і моральних мук, вже майже втратив надію на порятунок. Хто врятував Мазепу? (козаки)
   Прокинувсь…Де я?
   Людське схилилося лице
Ласкаво, ніжно наді мною?....
-         Чим завершується поема?
ВЧИТЕЛЬ  На початку уроку ми пригадали, хто такий романтичний та байронічний герой.
  -чи можна віднести образ Мазепи до романтичного байронічного героя.
-Давайте визначимо риси романтичного героя в образі  Мазепи (учні по черзі йдуть до дошки і записують)      сильний, відважний, має власну гідність, бунтар, самотній, надійний, вірний , гордий, мужній, нескорений, незламний, романтичний, шляхетний…
РОБОТА В ГРУПАХ
1ГРУПА.  ДОВЕДІТЬ, ЩО ГЕРОЙ – НЕЗВИЧАЙНА ОСОБИСТІСТЬ, БУНТАР.
2 ГРУПА, ДОВЕДІТЬ, ЩО ЦЕ ОСОБИСТІСТЬ, ЗДАТНА НА ГЛИБОКІ І СИЛЬНІ ПОЧУТТЯ
3  ГРУПА.  ДОВЕДІТЬ, ЩО ЦЕ САМОТНІЙ, АЛЕ НЕСКОРЕНИЙ ГЕРОЙ.
4 ГРУПА  .ДОВЕДІТЬ, ЩО ГЕРОЙ СИЛЬНА ОСОБИСТІСТЬ,
5 ГРУПА. ДОВЕДІТЬ, ЩО ПОЕМА «ЦЕ РОМАНТИЧНИЙ МІФ, НА ЯКОМУ  ЧАСТКОВО ВІДБИЛАСЬ ОСОБИСТІСТЬ БАЙРОНА»
 ВЧИТЕЛЬ  Мазепа – не ідеальна людина, заради пристрасті він був готовий на все.
  ДОВЕДІТЬ,ЩО ПОЕМА БАЙРОНА  - РОМАНТИЧНИЙ ТВІР.
 ДОСЛІДЖЕННЯ СИМВОЛІВ У ПОЕМІ
-         КІНЬ- символ вдачі, людської долі.
КАРЛ 12 втрачає коня (доля відвернулась відвернулась від нього)
МАЗЕПА зберіг коня (доля до нього прихильна)

«ДИКИЙ КІНЬ» - фатальна доля, втілення смерті, символ кари небесної.
ОБРАЗ УКРАЇНИ – вільна країна.
ЧАГАРНИК, ЛІС – життєві перепони.
БЕЗМЕЖНИЙ СТЕП – символ самотності
ЗГРАЯ ВОВКІВ – символ жорстокості, зла
ВОРОН – наближення смерті
СОНЦЕ – символ життя.
ВОДА –живуща сила
ОБРАЗ ВЕРШНИКА  МАЗЕПИ  стає символом:
-неспокійної душі; нескореної сили; постійної небезпеки; уособлення вільної людини;

ПІДСУМОК УРОКУ

Що вам запам’яталось, що нового ви дізнались, яке враження справила на вас поема Байрона?

ВЧИТЕЛЬ  Сьогодні ми з вами поглибили знання про романтизм , як  літературний напрям, аналізували художній твір, порівнювали історичні факти з романтичними міфами, розвивали навички критичного мислення, дослідницької роботи, виразного читання, доводили власну думку.


ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ : ОБРАЗ МАЗЕПИ У ТВОРАХ ЛІТЕРАТУРИ, СТВОРИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ.


Комментариев нет:

Отправить комментарий